Smiltsērkšķi

Visa Tava veselība vienā smiltsērkšķu ogā! Ar vienreizēju sastāvu un īpašībām. Tajā ir daudz bioaktīvu vielu un ārkārtīgi daudz vitamīnu. No smiltsērkšķa var lietot visu - gan ogas mīkstumu sulai, miziņu pulverim, ko pievienot ēdienos, gan sēkliņu eļļu dziedniecībai un kosmētikai, lapas un mizu tējai. Smiltsērkšķu sastāvā ir palmitīnskābe, stearīnskābe, askorbīnskābe, AB1, B 2, B 12, E un K vitamīns, magnijs, dažādi karotinoīdi, eļļa, pektīnvielas, organiskās skābes (linolēnskābe, linolskābe, palmitoleīnskābe un oleīnskābe = omega 3, 6, 7 un 9 taukskābes), aminoskābes, miecvielas, fenolkarbonskābes. Antioksidanti, flavonoīdi, fosfolipīdi, glikolipīdi, lecitīns, steroli, tanīni, fitoncīti, ābolskābe, citronskābe, dzelzs, magnijs, silīcijs, niķelis, kalcijs, mangāns, sērs, selēns, varš un cinks, kālijs, magnijs, fosfors. Smiltsērkšķiem ir daudzveidīga farmakoloģiskā iedarbība - pretiekaisuma, antimikrobu, savelkoša, pretsāpju, veicina bojātas ādas atjaunošanos, brūču un čūlu dzīšanu

Eļļa ļoti labi palīdz gļotādu bojājumu gadījumā - kaklam, degunam, mutes dobumam, kā arī sieviešu veselības ārstēšanā (dzemdes kakla erozijas un maksts iekaisuma gadījumos). Ārīgi eļļu lieto trofisko čūlu, izgulējumu, nedzīstošu brūču, ādas apdegumu, apstarošanas ar rentgenstariem radīto apdegumu, tuberkulozes, ekzēmas ārstēšanai. Vīriešiem uzlabo potenci un ārstē prostatītu, podagru. Artrītu un reimatismu. Izvada no organisma urīnskābi. Kavē novecošanas procesu, padara ādu gludāku un izturīgāku. Stiprina matus un aizkavē plikpaurību. Palīdz asins cirkulācijai tādējādi veicinot skābekļa piekļūšanu šūnām. Uzlabo smadzeņu un nervu sistēmas darbību. Pozitīvi ietekmē noskaņojumu un darbojas kā antidepresants.

Tīrā veidā iekšķīgi dienā iesakām lietot ne vairāk kā 1-3 pilienus eļļas. Uzklāt pa pilienam uz ādas (uz brūces, apdegumiem), vai uz gļotādas ar vates tampona palīdzību. Tāpat var dažus pilienus pievienot ķermeņa krēmam, kārtīgi sajaucot to ar krēmu. Pēc procedūras kārtīgi nomazgājiet rokas ar ziepēm, jo eļļa krāso un var veidot traipus! Atšķaidīto (10%) eļļu var lietot pa tējkarotei no rīta, tukšā dūšā, 30min pirms ēšanas - kuņģa un divpadsmitpirkstu zarnas čūlas ārstēšanai un profilaksei, kā arī ēdienos. 

! Pirms lietošanas ārtniecības nolūkos - konsultējieties ar ārstu!

Nelietot: individuālas nepanesamības vai alerģijas gadījumos. Nepārsniegt ieteicamo dienas devu. Grūtniecēm un bērniem iesakām lietošanu saskaņot ar savu ārstu. Eļļu nedrīkst lietot cilvēki, kuri cieš no hepatīta, akūta holecistīta, pankreatīta un vairākām citām kuņģa un zarnu trakta slimībām, kā arī lietojot šo slimību ārstējošos medikamnetus. Eļļai var būt arī caureju veicinoša iedarbība. Nelietot pirms operācijām un kopā ar asinis šķīdinošiem preperātiem, jo var veicināt asiņošanu. Nepieciešamības gadījumā pirms lietošanas konsultēties ar ārstu.

Sulu (atšķaidītu ar ūdeni) un tēju (no kaltētām ogām) lieto organisma stiprināšanai kā polivitamīnu avotu, pret mazasinību, nogurumu. Tēju - kaltētas ogas ar lapām - lieto pret matu izkrišanu, reimatisma un podagras slimniekiem. Šī tēja palīdz saaukstēšanās un vīrusu gadījumā, novērš iekaisumus un palīdz pret saindēšanos.

Tā kā sula ir ļoti skāba un bagāta savā sastāvā, ar tās lietošanu jāuzmanās tiem, kam ir problēmas ar gremošanas sistēmu, var to kairināt.

Kā smiltsērkšķus ēst garšīgi?? Mēs tos savienojam ar medu - marmelāde gabaliņos (lieliski garšo bērniem. Arī tiem, kuri ikdienā saka, ka medu un smiltsērkšķus it kā neēd.), marmelāde burciņā (patīkamā garša un maigā tekstūra. Ar karoti pie tējas vai pievienot gatavojot kārtainos desertus), smiltsērkšķu pastilas (lielisks konfekšu aizvietotājs bērniem.), medus ar malto smiltsērkšķu pulveri (ar karoti, kad sagribas panašķoties. Un birciņai or tendence ātri oztukšoties).

Par šo ogu šeit stāstu drīzumā vēl turpināsim...